Opakowania i pudełka na płyty winylowe

Opakowania na płyty winylowe pełnią niezwykle ważną funkcję. W przeciwieństwie do płyt CD, analogowe płyty winylowe bardzo dużą tracą na jakości dźwięku w wyniku działania kurzu, czy jakichkolwiek, nawet najdrobniejszych zarysowań. Dlatego utrzymywanie ich w nienagannej kondycji jest niezbędne, aby długo cieszyć się ich pięknym ciepłym dźwiękiem. Stosowanie odpowiednich kartonów na płyty winylowe jest niezbędne, aby je utrzymać je w dobrym stanie.

Pudełka na płyty winylowe dostępne w sklepie Neopak zostały wykonane z 3-warstwowej tektury, o bardzo miękkiej i delikatnej fakturze, która pozwoli uniknąć rys. Jednocześnie kartonik jest na tyle wytrzymały, że jeśli go dodatkowo zabezpieczy się drugim, większym pudełkiem i odrobiną materiałów zabezpieczających, to będzie się nadawać dobrze do wysyłki.

Choć płyty winylowe często można kupić w ich oryginalnym opakowaniu, to nie jest to reguła, szczególnie w przypadku bardziej vintage’owych nagrań, które są właśnie najbardziej cenione na tym nośniku. Jeśli prowadzisz sklep, zajmujący się sprzedażą takich nagrań, to wyposażenie się w kartony na płyty winylowe bardzo zwiększy wydajność Twojej pracy, Neopak również może na nie nanieść Twój logotyp. Z kolei, jeśli sam zbierasz płyty i chcesz je posegregować, to w naszej ofercie oprócz opakowań na jedną płytę, możesz znaleźć wyższe opakowania, do których będziesz mógł włożyć wiele płyt (oczywiście oddzielając je od siebie nawzajem), przyda się to też do archiwizacji nagrań.

Jeśli chcesz bezpiecznie wysyłać płyty winylowe użyj jednego z opakowań na płyty winylowe z naszej oferty, zakładając, że wysyłasz jedno nagranie, zostanie w nim jeszcze miejsca, aby je zabezpieczyć od wewnętrznej strony folią bąbelkową. Zapewni to perfekcyjną ochronę, tak delikatnego produktu, jak płyta winylowa. Oczywiście, jeśli nie wysyłasz nagrań, które są już dostępne w bardzo limitowanej ilości, nie musisz stosować aż takich zabezpieczeń, zazwyczaj sam karton na płyty winylowe zapewni odpowiednią ochronę.

Opakowania na płyty gramofonowe, to coś wprost niezbędnego dla każdego fana słuchania muzyki w ten klasyczny sposób. Opakowania na płyty gramofonowe, to zdecydowanie więcej niż zabezpieczenie, to też pokazanie Twojego odpowiedzialnego stosunku, do dziedzictwa, które jest zawarte na tych płytach.

Jeśli masz problem z wyborem produktu, skorzystaj z naszej infolinii, jeden z naszych konsultantów pomoże Ci wybrać odpowiedni produkt. Opakowania na płyty gramofonowe w naszym sklepie są najwyższej jakości, dlatego nie zwlekaj i zabezpiecz swoją muzykę razem z Neopakiem.

Jak prawidłowo przechowywać płyty winylowe?

Mimo że płyty winylowe zostały wyparte choćby przez płyty CD oraz nośniki cyfrowe, to ten sposób słuchania muzyki wciąż ma wielu miłośników. Jak prawidłowo przechowywać winyle i dlaczego warto kupić dodatkowe pudełka na winyle ?
Podstawowe zasady przechowywania winyli to:

 • Prawidłowa pozycja . Płyty winylowe należy przechowywać pionowo. Układanie winyli jeden na drugim może spowodować odkształcenia i uszkodzić delikatne płyty.
 • Odrębna półka . Warto wygospodarować osobną półkę na płyty winylowe. Dzięki temu można niemal całkowicie wyeliminować ryzyko uszkodzeń, do których może dojść podczas przechowywania płyt.
 • Ochrona przed światłem . Płyty winylowe są sprzedawane w specjalnych opakowaniach. Mimo to półka na winyle powinna znajdować się w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
 • Temperatura i wilgotność powietrza . Winyle nie mogą być przechowywane w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgoć, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia (wypaczenia) płyt.
 • Odpowiednie opakowanie . Ochrona winyli polega także na zastosowaniu opakowań, które uchronią zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Opakowania zwłaszcza tych płyt winylowych, które zostały kupione wiele lat temu, mogą być mocno zniszczone. W takiej sytuacji warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu. Jest nim właśnie pudełko na płyty winylowe .

Pudełka na winyle – czy się wyróżniają?

Firmy z branży opakowań proponują rozmaite rozwiązania, a w ich ofercie dostępne są także pudełka na winyle. Wyróżniają się one rozmiarami (320x320 mm), dzięki czemu są dostosowane do standardowych wymiarów płyt gramofonowych . Ponieważ pudełko na winyle ma być praktyczne, większość z dostępnych modeli to kartony wykrojnikowe. Charakteryzują się one tym, że do ich złożenia nie są potrzebne dodatkowe akcesoria.
Aby pudełka na winyle dobrze chroniły zawartość, produkuje się je z 3-warstwowej tektury (najczęściej brązowej) o gramaturze co najmniej 400 g/mkw . Można je wykorzystać zarówno do przechowywania posiadanych płyt winylowych, jak i do ich wysyłki. W tym drugim celu pudełka na winyle nabywają głównie właściciele sklepów internetowych, sporadycznie zaś konsumenci.
Dodatkowo kartonowe pudełka na winyle można również spersonalizować . Opakowanie można opisać jedynie informacją o zawartości kartonu, ale można je też wzbogacić np. o kolaż ze zdjęć z danym muzykiem.

Kiedy kupić pudełka na winyle?

Pudełka na płyty winylowe produkuje się w standardowych wymiarach – tak, aby pomieściły one płyty gramofonowe o średnicy ok. 30 cm. Kiedy się na nie zdecydować? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zacząć od innego – w jakim opakowaniu są sprzedawane płyty gramofonowe?
Aby chronić płytę gramofonową, producenci stosują podwójne zabezpieczenie w postaci kopert – są to:

 • Koperta wewnętrzna . Najczęściej są to koperty z folią antystatyczną. To właśnie do nich trafiają płyty gramofonowe.
 • Koperta zewnętrzna (okładka) , w której umieszcza się kopertę wewnętrzną. Niestety, niszczeją one z czasem.

Chcesz, aby Twoja kolekcja winyli prezentowała się dobrze przez długi czas? Skorzystaj z dodatkowego zabezpieczenia – zaopatrz się w tekturowe pudełka na winyle . To dobra alternatywa dla folii ochronnych na okładki. Dzięki pudełku będziesz mógł uchronić płytę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a okładkę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
 

Jak wybrać pudełka na płyty winylowe?

Dostępne na rynku rodzaje pudełek na płyty winylowe różnią się głównie szerokością dna. Kartonowe pudełko na jedną płytę gramofonową najczęściej ma 20 mm szerokości, z kolei szerokość pudełek na dwie lub więcej płyt wynosi ok. 55 mm .
Różnice między dostępnymi na rynku pudełkami na winyle dotyczą też rodzaju zastosowanego zamknięcia. Niektóre modele opakowań są wyposażone w wieczko, inne z kolei w klapę . Wybór w tym zakresie zależy wyłącznie od preferencji kolekcjonera, przy czym pudełka z wieczkiem są wygodniejsze, zwłaszcza w warunkach intensywnego korzystania z płyt gramofonowych.
Wysyłasz płyty winylowe do klientów? Pamiętaj, że kartonowe opakowania to nie wszystko – warto zminimalizować ryzyko mechanicznego uszkodzenia zawartości pudełka, korzystając np. z folii bąbelkowej lub innych popularnych wypełniaczy przesyłek .

Gdzie kupić pudełka do przechowywania i wysyłki płyt winylowych?

Chcesz zadbać o zbieraną latami kolekcję płyt gramofonowych? Planujesz otworzyć sklep, w którym będziesz sprzedawał płyty winylowe? Bez względu na to, ile pudełek na winyle potrzebujesz, skorzystaj z naszej oferty. W Neopak mamy pudełka przeznaczone do przechowywania i wysyłki płyt winylowych . Proponujemy:

 • Karton wykrojnikowy 320x320x20 mm na winyle
 • Pudełko karbowane 320x320x55 wieczkowe

Potrzebujesz produktów o innych wymiarach? Chcesz złożyć większe zamówienie? Skontaktuj się z naszym doradcą – chętnie udzielimy informacji o naszej ofercie.
Prowadzisz sklep internetowy z płytami gramofonowymi? Zakupy w Neopak się opłacają – im więcej pudełek do wysyłki płyt winylowych zamówisz, tym większą otrzymasz od nas zniżkę .

  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie