Koperty - Zamknięcia

Koperty towarzyszą nam w codziennym życiu w wielu różnych sytuacjach. Korzystamy z nich do wysyłki codziennej korespondencji, rachunków czy ważnych listów. Często przechowujemy w nich również inne rzeczy takie jak banknoty czy pamiątki, a także dokumenty. W ten sposób możliwa jest ich łatwa segregacja. Jeśli potrzebujemy przesłać delikatny przedmiot, a nawet coś większego np. książkę, również możemy skorzystać w tym przypadku z koperty. Posłużą nam także do kiedy chcemy, żeby wysyłane lub dawane zaproszenie na ślub, urodziny czy inną okazję prezentowało się dobrze. Są one również stosowane przez liczne przedsiębiorstwa do przekazywania lub przesyłania dokumentów, a także przez firmy zajmujące się sprzedażą wysyłkową. To tylko jedne z wielu zastosowań kopert papierowych. Wszystkie jednak łączy fakt, że najważniejszą kwestią jest ich odpowiednie zamknięcie. Jeśli kryterium to nie zostanie spełnione, zawartość koperty może przedostać się w niepożądane ręce, lub nie dotrzeć w całości i w odpowiednim stanie do odbiorców.

W naszym sklepie znajdą Państwo bogaty wybór różnego rodzaju kopert, które różnią się od siebie w zależności od rozmiaru, koloru, przeznaczenia, grubości papieru czy innych cech wizualnych. Istnieje również rozróżnienie bardziej techniczne, ze względu na to jakie dana koperta ma zamknięcie.
 

Na naszej stronie znajdą Państwo następujące rodzaje:

 • HK - pasek samoprzylepny z taśmą zabezpieczającą, bardzo łatwy w użyciu, często występujący np. w kopertach bąbelkowych - wystarczy zdjąć pasek a następnie przyłożyć część samoprzylepną do drugiej strony koperty,
 • SK – koperty samoklejące bez taśmy, pokryte klejem, który nie jest w całości wyschnięty, stosowane często przez firmy do codziennej korespondencji. Aby je zakleić wystarczy przyłożyć do siebie dwie części,
 • NK – pokryte suchym klejem, który wymaga zwilżenia,
 • BK - bez kleju, do których użycia konieczne jest posiadanie własnego kleju, sprawdzają się zwłaszcza w sytuacjach w których koperty są często otwierane (np. przy przechowywaniu dokumentacji medycznej).

Wszystkie z powyższych rozwiązań są bardzo proste w użyciu, co jest istotne w sytuacji, w której planujemy wysyłkę dużej ilości kopert. Wygoda użytkowania, jakość surowców do produkcji opakowań i szeroki wachlarz produktów to tylko jedne z wielu atutów naszej oferty. Proponujemy także produkty na indywidualne zamówienie, w razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu. Nasi doradcy są dostępni dla Państwa i chętnie odpowiedzą na każde pytanie.

Różne sposoby zamknięcia kopertDostępne w sklepie internetowym Neopak koperty mogą posiadać różne rodzaje zamknięcia. Prawie zawsze posiadają rozwiązanie, które pozwala na ich sprawne zaklejenie bez konieczności stosowania dodatkowego kleju, czy taśmy klejącej. To bardzo proste - koperty posiadają własny klej. Występuje natomiast kilka rodzajów zamknięcia koperty, które są oznaczone symbolami:
 • koperty z zamknięciem HK
 • koperty z zamknięciem SK
 • koperty z zamknięciem NK
 • koperty z zamknięciem BK

Co właściwie oznaczają te oznaczenia? Każde z nich symbolizuje inny sposób zamknięcia.

 

Koperty z zamknięciem HK

Koperty zamykane sposobem HK posiadają wbudowany pasek samoprzylepny. Dzięki niemu zamknięcie koperty jest bardzo proste. Wystarczy zdjąć foliowe zabezpieczenie, a ukaże się nam warstwa klejąca. Po dociśnięciu jej do koperty zamykamy ją w kilka chwil.

Ten rodzaj zamknięcia koperty jest chętnie wybierany ze względu na prostotę użytku i niski koszt. Jest także bardzo trwałym rozwiązaniem - pozwala na długotrwałe przechowywanie kopert, klej jest odporny na starzenie. Koperty z zamknięciem HK często są kopertami bąbelkowymi lub metalizowanymi.
Koperty bąbelkowe z zamknięciem HK są często wybierane przez klientów pracujących w branży e-commerce, a także przez osoby prywatne. Dodatkowe zabezpieczenie pozwala na lepszą ochronę zawartości takiej paczki.

Przykładowe wymiary kopert z zamknięciem HK:
 • Koperty C6 HK białe
 • Koperty C6 HK brązowe
 • białe koperty C4 HK
 • koperty ozdobne HK
 • brązowe koperty na zaproszenia B6 z zamknięciem HK
 • białe koperty HK w rozmiarze B5
 • i inne

Ze względu na duży wybór formatów i kolorów kopert z zamknięciem HK z pewnością znajdą Państwo wśród nich najbardziej odpowiednie opakowania.

 

Koperty z zamknięciem SK

Koperty z zamknięciem SK  posiadają pasek suchego kleju, który znajduje się zarówno na klapie koperty, jak i na samej kopercie. Klej stworzony jest na bazie lakieru. Dużym plusem kopert z zamknięciem SK jest to, że nie brudzą rąk, nie wymagają zwilżania. Do zalet należy także wyjątkowo niska cena takiej koperty.

Należy jednak pamiętać o tym, że koperty z zamknięciem SK zachowują swoje właściwości przez dość krótki okres. Większość producentów określa żywotność kleju na takiej kopercie na około rok. Warto więc wyposażyć się w zapas i wybrać te tanie opakowania, kiedy mamy pewność, że w niedalekiej przyszłości je zużyjemy. W przeciwnym wypadku klej zestarzeje się i prawidłowe sklejenie koperty nie będzie możliwe.

Koperty z zamknięciem SK występują między innymi w takich formatach:
 • biała koperta SK C6
 • koperty DL z zamknięciem SK
 • brązowe koperty B5 SK
 • i inne


 

Koperty z zamknięciem NK

Koperty z zamknięciem NK są dużo bardziej długowieczne, niż koperty SK. Zamknięcie pokryte jest suchym klejem, który do działania wymaga nawilżania. Po kontakcie z wilgocią, suchy klej aktywuje się. Połączenie staje się trwałe i do otworzenia koperty wymagane jest jej rozcięcie. Wpływa to bardzo pozytywnie na bezpieczeństwo, dlatego koperty z zamknięciem NK często stosowane są do korespondencji urzędowej, czy wykorzystywane przez firmy,

Suchy klej jest bardzo trwały - ten typ kopert można przechowywać nawet przez kilka lat.

Koperty NK występują w wielu formatach, między innymi:
 • koperty na CD NK
 • koperty NK w rozmiarze B6
 • koperty C5 z zamknięciem NK
 • i wiele innych
 

Koperty z zamknięciem BK (bez kleju)

To jedyny rodzaj kopert, który nie posiada kleju. Koperty z zamknięciem BK (bez kleju) nadają się świetnie do domowego lub firmowego archiwum. Wszędzie tam, gdzie koperty nie muszą być zamykane, warto wybrać właśnie wariant bez kleju. Jest to zarazem najtańszy i najprostszy rodzaj kopert.
W tym przypadku do zamknięcia niezbędne byłoby użycie kleju lub taśmy klejącej. Jeżeli potrzebują Państwo zamykać koperty, na przykład na czas wysyłki, najlepiej jednak wybrać inny rodzaj koperty, na przykład z paskiem klejącym lub suchym klejem.

Często spotykanymi rodzajami kopert bez kleju są koperty archiwizacyjne, a także koperty RTG.

 

Koperty RTG

Koperty RTG służą do przechowywania zdjęć rentgenowskich i klisz fotograficznych. Są wykonane z grubego papieru, dzięki czemu do środka nie dociera światło. To bardzo ważne, by nie uszkodzić wrażliwych klisz lub zdjęć RTG. Ten rodzaj kopert BK najczęściej wykorzystywany jest w szpitalach, przychodniach i pracowniach ortopedycznych. Drugą grupą odbiorców są fotografowie i punkty fotograficzne.

Jaki rodzaj zamknięcia koperty wybrać?W sklepie internetowym Neopak posiadamy wszystkie podstawowe rodzaje zamknięć kopert. Każdy rodzaj ma swoje wady i zalety, dlatego warto przemyśleć je przed wyborem konkretnego rozwiązania. To szczególnie istotne, kiedy decydujemy się na jednorazowy zakup pakietu 50-ciu lub stu kopert.

Koperty bez kleju nadają się do wszystkich zastosowań, które nie wymagają zamknięcia koperty. Pozostałe warianty pozwalają na łatwe zaklejenie koperty przed wysyłką. Warto pamiętać, że koperty z zamknięciem NK mają dość niską odporność na starzenie - sugerujemy wybierać ten wariant tylko wtedy, kiedy koperty zostaną szybko wykorzystane.
  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie