Zszywacze

Zszywacze to urządzenia, które przydają się każdej firmie i każdemu biuru.

Z ich pomocą można z łatwością łączyć ze sobą arkusze papieru, bądź naczepiać etykiety. Zszywacze są proste w budowanie i do poprawnego działania wymagają kupowanych osobno zszywek.

Zszywacze są najczęściej wykonane z metalu i plastiku, gdzie cały mechanizm łącznie ze sprężyną jest metalowy. Tworzywo sztuczne jest używane do obudowy i do uchwytu. Zszywacz, który jest małym metalowym prętem znajdującym się obok wejścia zszywacza, musi być również wykonany z metalu.Cały mechanizm powinien być metalowy, aby wytrzymać duże obciążenia i stałe naprężenia.

Zszywki są zazwyczaj dostarczane w paskach po 200 zszywek. Zszywki te są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Najczęściej spotykanym typem jest zszywka druciana, która ma okrągły lub owalny przekrój i posiada dwie nóżki na spodzie. Za pomocą tych zszywek można połączyć ze sobą około 100 kartek. Istnieją również zszywki w kształcie litery "D", które mogą związać 120 stron razem i specjalne zszywki w kształcie trójkąta, które trzymają około 60 arkuszy razem za pomocą trzech bolców na dole. Musisz sprawdzić, do jakich rodzajów papieru będziesz używać zszywacza, ponieważ niektóre rodzaje nie będą działać z wszystkimi rodzajami papieru.

Zszywki mogą być umieszczane wewnątrz lub na zewnątrz urządzenia (ten pierwszy wariant jest bardziej powszechny). Aby użyć zszywek ze zszywacza typu wewnętrznego, należy je ustawić ręcznie, wciskając je do środka. Ta wersja nie posiada wyjmowanego pojemnika na zszywki, ponieważ nie zmieściłby się on do środka, więc mocowanie tych zszywek praktycznie nie wymaga specjalnych umiejętności. Przy użyciu drugiego typu zszywacza potrzebne jest narzędzie zwane "giętarką do pasków", które pomaga usunąć stare, wygięte lub złamane paski i zastąpić je nowymi.

Zszywki do zszywaczy zewnętrznych muszą być włożone bezpośrednio do pojemnika na zszywki i mogą być użyte tylko raz. Dobry przykład takiego urządzenia pokazano poniżej:

Najpopularniejszy typ zszywek papierowych (zwanych również "zszywkami biurowymi") wykonany jest z ocynkowanego drutu stalowego i posiada główkę w kształcie litery U, która przymocowana jest do dwóch nóżek o równej długości. Jedna nóżka wbija się w arkusz, a druga przebija go głębiej, tworząc w ten sposób trójkątny kształt. Ten sposób łączenia arkuszy papieru jest bardzo mocny i pozwala na użycie mniejszej ilości zszywek niż w przypadku zwykłych metod mocowania, takich jak szpilki czy taśma klejąca. Z tego powodu otwarta część, która przebija arkusz, powinna zawsze znajdować się na górze. 
 

Zszywacze w ofercie sklepu Neopak


Zszywacz jest urządzeniem mechanicznym. Aby więc zagwarantować mu długotrwałe działanie powinien on zostać wyprodukowany z zachowaniem wysokiej jakości. Tak jest też w przypadku zszywaczy dostępnych w sklepie Neopak.

Poszczególne dostępne w naszym sklepie zszywacze określone są parametrem wskazującym na możliwą do zszycia za jednym razem liczbę kartek. Liczba ta wynosi 20, 25, 30, 40 lub 45 sztuk. Zszywacze charakteryzują się również możliwą głębokością wsunięcie kartki. Wynosi w zależności od produktu od 45 do 96 milimetrów. Zważywszy na fakt, że dokumenty są zazwyczaj zszywane z boku lub w rogu, parametr ten ma mniejsze znaczenie niż maksymalna liczba kartek. Oferowane przez nas zszywacze, w zależności od modelu mogą używać zszywek o wymiarach 24/6, 24/8, 26/6 i 26/8. Zszywacze mogą się również różnić maksymalną pojemnością zszywek, która wynosić może 100-200, przy czym liczba ta może wahać się także w zależności od rozmiaru zszywek.

Dostępne są również zszywacze, które mają funkcję zszywania tapicerskiego, zamkniętego i otwartego (dzięki możliwości otwierania się pod kątem 180 stopni). Część zszywaczy posiada możliwość zszycia „na zewnątrz”. 

Oprócz „pełnowymiarowych” zszywaczy, na rynku dostępne są również mniejsze wersje przeznaczone to użycia małych zszywek - o rozmiarze 10/5. Dobrze sprawdzą się one do zszywania niewielkiej liczby kartek o niewielkim formacie.

zszywacz, zszywacze, metalowy, metalowe, na zewnątrz, granatowy, urządzenie, urządzenia, biurowe

Zszywki biurowe do zszywaczy


Korzystanie ze zszywaczy wymaga zszywek - tak jak karabin potrzebuje amunicji. Zszywki biurowe dostępne są również w ofercie sklepu Neopak.

Zszywki wykonywane są z rożnych stopów metali i są dość podatne na gięcie, co umożliwia ich stosowanie w zszywaczach. Obecnie najpopularniejsze są zszywki ze stali węglowej i pokrywane warstwą galwaniczną chroniącą przed korozją. Zszywki  bez problemu poradzą sobie z przebiciem i zepną nie tylko plik arkuszy papieru ale również tekturę falistą.

Standardowa zszywka, wykorzystywana w większości rodzajów zszywaczy ma kształt litery U, której boczne ramiona w trakcie zszywania zaginają się do środka łącząc w ten sposób zszywane dokumenty. Część zszywaczy ma możliwość zszywania „na zewnątrz” - wówczas ramiona zszywki odginają się w przeciwnym kierunku.

Rozmiar zszywek oznaczany jest zazwyczaj dwoma wartościami - przykładowo 24/6. Pierwsza liczba oznacza grubość drutu z jakiego zszywkę wykonano - w tym przypadku jest to 0,45466 mm. Druga wartość jest z punktu widzenia użytkownika bardziej istotna i oznacza długość ramienia wyrażoną w milimetrach. Im dłuższe ramie tym grubszy plik dokumentów można spiąć.
 

Rozszywacze


Rozszywacz, nazywany żartobliwie również „szczękami teściowej” to proste urządzenie które pomoże usuwać zszywki ze zszytych dokumentów. Warto zaopatrzyć się w to niedrogie urządzenie ponieważ dzięki niemu unikniemy uszkodzenia paznokci lub skóry próbując rozewrzeć ramiona zszywki palcami.
 

Zestawy ze zszywaczami


Zszywacz można kupić jako oddzielny produkt. Są jednak dostępne również w zestawach obejmujących komplet podstawowych urządzeń biurowych. W skład zestawów dostępnych na rynku wchodzić mogą przykładowo, oprócz zszywacza - rozszywacz, dziurkacz, podajnik do taśmy biurowej, komplet zszywek oraz dowolne kombinacje tych elementów.

zszywacz, komplet, mini, zszywacze, dziurkacz, rozszywacz, zszywki, podajnik, do, taśmy, biurowej

Alternatywa dla zszywaczy


Zszywanie to jeden z wielu sposób łączenia pojedynczych kartek w połączone pliki w sposób trwały. Niewątpliwie jest to sposób najprostszy i najszybszy. Nie zapewnia jednak ochrony dla dokumentów przed wilgocią i zabrudzeniem.
 

Zszywacz a skoroszyt


Skoroszyt to rodzaj okładki, której przód zazwyczaj jest przezroczysty a tył w jednolitym kolorze. Wykonany jest na ogół z folii polipropylenowej, która dobrze chroni przed wilgocią i zabrudzeniami. Wewnątrz znajdują się wąsy z cienkiej, giętkiej blachy na które nakłada się dziurkowane kartki. Do korzystania ze skoroszytu potrzebny jest więc dziurkacz. Do skoroszytu można wygodnie dodawać kartki lub je usuwać, gdzie w przypadku zszywania konieczne jest ich rozszycie.

Warto pamiętać aby nie wpinać do skoroszytu kartek spiętych w rogach lub u góry strony zszywaczem. Utrudni to przewracanie stron. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zszywaczem był spięty grzbiet pliku dokumentów, pod warunkiem że nie uniemożliwi to wykonania otworów dziurkaczem.
 

Zszywanie a listwa zaciskowa


Listwę zaciskową nasuwa się na brzeg pliku kartek. Można ją wielokrotnie ściągać i zakładać. Nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi biurowych. Dzięki jej połączeniu z okładką dokumenty będą lepiej chronione przed wilgocią i brudem niż w przypadku samego zszycia. Minusem jest to, że ilość spinanych kartek jest ściśle ograniczona grubością listwy. Założenie listwy na brzeg kartek zszytych zszywaczem może być utrudnione, warto więc wcześniej zszyte kartki rozszyć.
 

Zszywacz a bindownica


Bindownica jest narzędziem zdecydowanie droższym niż zszywacz. Konieczne jest również wykorzystanie dodatkowych materiałów w postaci sprężystych plastikowych grzebieni oraz okładek. Chociaż zbindowanie dokumentów znacznie ułatwia pracę z nimi, to jednak sam proces bindowania jest dłuższy niż zszywanie.
 

Jak powiedzieć zszywacz po angielsku?


Po angielsku zszywacz biurowy to „stapler”. Zszywka biurowa to „staple”.
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie