Pierwszym skojarzeniem ze słowem rafia jest materiał florystyczny, który najczęściej wykorzystuje się do wiązania i ozdabiania bukietów kwiatów. To jednak tylko jedno z wielu zastosowań rafii. Poza florystyką wykorzystuje się ją również jako wypełniacz do pudełek z prezentami, często podnoszący ich walory estetyczne. Można ją również wykorzystać do prac rękodzielniczych i dekoratorskich. Na przykład wykorzystuje się ją do ozdabiania kartek okolicznościowych czy do plecenia ozdobnych pudełek.
Ze względu na wszechstronność i właściwości jej zastosowania jest powszechnie wykorzystywany w wielu branżach. Skąd bierze się rafia, ile kosztuje i gdzie ją kupić? Odpowiadamy!
Co to jest rafia?
Rafia powstaje z włókien liści palmy iglastej, którą można spotkać w Afryce, na Madagaskarze, ale również w Ameryce Południowej i Środkowej w wilgotnych lasach równikowych, czy rosnącą nad brzegiem rzek i terenach podtopionych. Drzewo jest bardzo rozłożyste a gałęzie mogą sięgać nawet 18 metrów. Palmy iglaste chętnie się uprawia ze względu na wszechstronne zastosowanie. Włókna liści palmy wykorzystuje się do produkcji mat i tkanin, ale też w rolnictwie i rękodzielnictwie. Rafia, jako, że powstaje z naturalnych surowców jest materiałem biodegradowalnym.
Rafię stosuje się nie tylko do wiązania, ale i do dekoracji, dlatego występuje w szerokiej gamie kolorystycznej. Naturalna rafia natomiast kolorem przypomina wysuszone zboże lub suchych pasem trawy. Struktura tego ekologicznego materiału jest delikatnie porowata, ale nie posiada wystających elementów.
Jak powstaje rafia?
Jak wspomnieliśmy wyżej, rafia powstaje z włókien liści palmy. Każdy liść to około 100 włókien, który potrzebny jest do wytworzenia wykorzystywanej przez nas rafii. By powstała znajoma nam rafia należy ściąć liście palmy iglastej i je wysuszyć. Zbiór liści odbywa się ręcznie, a zbiory przypadają na okres od czerwca do października każdego roku. Dzięki temu gałęzie i liście odrastają pozwalając na powtórkę procesu. Proces ścinania jest ściśle kontrolowany przez przepisy rządowe, przestrzegane przez miejscowych.
Zebrane i osuszone liście tnie się na cienkie paski, które można zabarwić na wiele kolorów lub zostawić i uniknąć dalszej obróbki. Mimo, że kolorem przypomina słomę, jej właściwości są z goła inne - włókna są mocne, długie i nadają się do przewiązywania i zaplątania. Ich wytrzymałość była powodem ich użycia do produkcji lin.
Gdzie kupić rafię?
Jako, że rafię wykorzystuje się na szeroką skalę we florystyce i materiał ten wykorzystywany jest nie tylko do wiązania kwiatów, paczek, kartek, czy innych prezentów, ale również do ozdoby, największy wybór materiału dostępny będzie w hurtowniach florystycznych. Nie jest to oczywiście jedyne miejsce, w którym zaopatrzyć się można w rafię. Jego wszechstronność zastosowania sprawiła, że można kupić ją w wielu miejscach, między innymi w Neopak. Nasza oferta obejmuje niewielkie ilości rafii, która posłuży do zapakowania pojedynczych prezentów oraz większej jej ilości, co pozwoli na zapakowanie większej ilości paczek. W Neopak znajdziecie również różne kolory rafii - począwszy od naturalnej, skończywszy na syntetycznej w kolorach tęczy.
Ile kosztuje rafia?
Rafię można kupić zarówno na wagę, jak i na metry. W ofercie Neopak znajdziecie oba warianty zakupu oraz rafię naturalną i syntetyczną. Przy czym cena kilograma rafii naturalnej zaczyna się od nieco ponad 46 złotych, tak 200 metrów rafii syntetycznej to koszt rzędu 20 złotych.