Papier do origami

Papier kolorowy dedykowany do rękodzieła rodem z Japonii, polegającego na składaniu papieru w formy dekoracyjne bez użycia kleju i przycinania.
Tradycyjna sztuka origami sięga w Kraju Kwitnącej Wiśni czasów średniowiecznych i zajmuje szczególne miejsce w tamtejszej kulturze i edukacji. Według Japończyków składanie origami rozwija zdolności manualne i wiele kompetencji intelektualnych.


Co to jest origami i na czym polega?


Mimo, że większość kojarzy origami z Japonią, sztuka składania papieru wywodzi się z Chin. Prawdą natomiast jest fakt, że to w Japonii sztuka ta rozwinęła się, usystematyzowała, a jej popularność wzrosła. Pierwsze wykorzystywane do ozdoby motywy origami były pary motyli zdobiące butelki sake podczas tradycyjnych wesel. A nazwa wywodzi się z japońskich słów "oru" (składać) i "kami" (papier). 

Zobacz również: Jak zrobić łodkę z papieru origami?

Tradycyjne origami opiera się na składaniu kartek papieru bez użycia kleju, nożyczek, czy innego rodzaju ozdobników. Dzięki temu tak naprawdę każdy, ponosząc naprawdę niewielkie nakłady finansowe, może zacząć swoją przygodę z origami. Jednak co ciekawe większość brył to zaawansowane konstrukcje, które ciężko opanować po pierwszej próbie. Być może z powodu tego ile potrzeba cierpliwości do złożenia i opanowania kolejnych brył, nie jest to bardzo popularne hobby, chociaż na pewno robi wrażenie. 

Z origami każdy pewnie się spotykał - robiliśmy łódki z papieru w przedszkolu, często również kapelusze z gazety, które nawet dzisiaj ubiera się do malowania ścian, by ochronić przed farbą włosy. Korzystając z technik składania origami przygotowujemy serwetki na różne okazje. Motyw różnych zwierząt z papieru przewija się przez seriale i filmy. Słowem origami towarzyszy nam w wielu dziedzinach życia, czyniąc je odrobinę piękniejszym. 
 

Jak zacząć z origami?


Do tworzenia modeli z origami wystarczy jedynie papier i trochę cierpliwości. Na start nie potrzebny jest specjalny papier do origami chociaż z pewnością jego użycie będzie nieco prostsze - z jednego prostego powodu: papier do origami sprzedawany jest w kwadratach. Natomiast papier ksero, czy papier z kolorowego bloku jest prostokątny i musimy go przyciąć tak, by uzyskać kwadratową bazę. Ci, którzy chociaż raz stworzyli jakiś model z origami (nawet tę wspomnianą łódkę) wiedzą, że bazą figur w origami są najczęściej właśnie kwadraty. 

Oczywiście wycięcie kwadratu z prostokątnej kartki papieru wcale nie jest trudne i nie powinno nas to zniechęcać. Niemniej jeśli chcemy zaangażować się w składanie możemy zainwestować kilka złoty w kolorowe arkusze o odpowiednio dobranej gramaturze.

Kolejnym krokiem jest dobranie wzoru, który chcemy wykonać. Nie powinien być trudny i skomplikowany, bo taki nas tylko zniechęci od dalszego próbowania. Na start najlepiej wybrać szybki i prosty wzór, który będzie dla nas podwaliną dla dalszych, bardziej skomplikowanych konstrukcji. Na początku najlepiej też zostać przy mniej skomplikowanych wariacjach i nie przeceniać swoich umiejętności - rzucenie się za trudniejszą kreacje mogłoby za szybko zniechęcić do wykonania kolejnych wzorów. I oczywiście sięgać po te trudniejsze stopniowo. 

Jeśli chodzi o naukę składania origami to są dwie najpopularniejsze opcje - można korzystać z rozrysowanych lub uwiecznionych na zdjęciach instrukcji, które znajdziemy w internecie lub w książkach. Albo skorzystać z wersji audiowizualnej i uczyć się składania origami oglądając filmiki czy to na youtubie, czy innych platformach. Możliwe, że w niektórych miastach istnieją również koła zainteresowań, które zajmują się właśnie sztuką składania papieru. 

Jaki papier do origami? Z jakiego papieru robi się origami?


Tak naprawdę do składania origami można użyć przeróżnego rodzaju papieru - może być gładki, wzorzysty, gruby, cienki, błyszczący ale i matowy. Osoby zainteresowane origami naprawdę mają w czym wybierać!

Przeczytaj także: Origami krok po kroku

Jeśli chodzi o rozmiary kartek tu też jest spore pole do manewru. Jednak należy kierować się prostą zasadą - im bardziej skomplikowany wzór, tym większy i cieńszy powinien być kawałek papieru. Często rozmiar papieru dostosowujemy metodą prób i błędów, szczególnie jeśli w instrukcji nie podano wymiarów papieru. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by spróbować składać wzory z większych arkuszy o rozpiętości jednego metra.

Amatorsko można oczywiście wybrać do składania papier ksero, papier z bloku rysunkowego, kartkę z zeszytu, czy arkusz gazety. Nie nadają się natomiast twarde papiery jaka arkusze bloku technicznego, czy tektura ani te bardzo delikatne jak arkusze bibuły, czy chusteczki. 

papier do origami, składanie papieru, origami, składanie techniką origami, hobby


Rodzaje papieru do origami dostępne w Neopak


Papier do origami dostępny w asortymencie Neopak to papier o gramaturze 80g/m2. Sprzedawany jest w paczkach po 100 arkuszy w 20 różnych kolorach:
 
  • Papier okrągły o średnicy 20cm 
  • Papier kwadratowy o wymiarach 15x15cm 
  • Papier kwadratowy o wymiarach 20x20cm
 

Jaka powinna być gramatura papieru do origami?


Zazwyczaj gramatura papieru nie ma większego znaczenia, szczególnie na samym początku przygody ze składaniem. Niemniej jednak należy orientować się w pewnych sytuacjach, który papier lepiej sprawdzi się przy pewnych wzorach od innych - na przykład przy okazji wykonywania tesselacji trzeba postawić na bardziej odporny na składanie papier, który nie będzie wyglądał na „zużyty”.

Zobacz i przeczytaj: Jak zrobić motyla z papieru i origami?

Łatwo dostępny i bardzo tani, szczególnie na początku drogi ze składaniem może okazać się papier ksero, który każdorazowo będziemy musieli przyciąć przed rozpoczęciem prac. Można to zrobić oczywiście zwykłymi nożyczkami biurowymi lub gilotyną. A wraz z zaawansowaniem naszego hobby możemy przestawić się na specjalny papier do origami. Najlepszą gramaturą papieru do składania będzie papier o gramaturze 80 gramów na metr kwadratowy. Co znaczy jedynie tyle, że jeden metr kwadratowy takiego papieru waży 80 gramów. Oczywiście im wyższa gramatura papieru tym sztywniejszy papier i tym ciężej go zginać. 

Papier do origami oczywiście ma sporą przewagę nad zwykłym papierem. Papier taki dostępny jest w różnorodnej kolorystyce, ale też w dużej gamie wzorów i faktur. Można również zaopatrzeć się w papier dwukolorowy, co pozwoli na stworzenie wielu różnych kreacji z papieru. Najczęściej sprzedawany jest w pakietach zawierających miks kolorów i wzorów.
 

Papier do origami modułowego


Nieco inne będą zestawy do origami modułowego. Ta technika składania origami polega na łączeniu modułów, które w efekcie przybiorą większe, bardziej złożone konstrukcje - można w ten sposób stworzyć ozdobne pudełka bądź ozdobne łabędzie. Moduły często składa się z papierów w różnych kolorach, co pozwala osiągnąć jeszcze bardziej imponujący efekt. Arkusze do origami modułowego najczęściej występują w formacie kwadratu bądź prostokąta. 
 

Jak się robi origami z papieru? Główna zasada: origami składa się bez kleju


Sztuka tworzenia origami jest zarazem bardzo łatwa i trudna. Jest łatwa ponieważ do rozpoczęcia składania tak naprawdę niewiele potrzebujemy - wystarczy kartka papieru, instrukcja do wykonania wybranego wzoru i w zależności od wybranego rodzaju papieru również nożyczki, które jednak wykorzystywane są tylko raz podczas przygotowania formatu papieru. W kolejnych etapach do składania używa się jedynie rąk i wybranego arkusza papieru. 

papier do origami, składanie papieru, origami, składanie techniką origami, hobby

W zależności od stopnia złożoności wybranego wzoru origami do wykonania bryły może być potrzebne kilka arkuszy papieru odpowiednio złożonych i połączonych ze sobą. Tradycyjne origami nie przewiduje użycia kleju do spajania ze sobą poszczególnych elementów. 

Po przygotowaniu arkusza papieru następuje składanie zgodnie z instrukcją. Instrukcje można oczywiście znaleźć online na kanałach YouTube bądź blogach poświęconych tematyce origami - na naszym blogu widnieje instrukcja złożenia serca z papieru - być może będzie to pierwszy wykonany przez Was przedmiot z papieru. Rozpisujemy również różnice w technikach między origami mokrym i suchym 


Gdzie można kupić papier do origami?


Papier do origami powinien być dostępny w większości lepszych sklepów papierniczych bądź sklepów z zaopatrzeniem do artystycznych hobby. Papier do origami oczywiście dostępny jest również w Neopak. W ofercie znajdują się różne wymiary papieru występujące w paczkach o różnych kolorach sprzedawanych po 100 arkuszy. 
 

Ile kosztuje papier do origami? Gdzie kupić papier do origami najtaniej?


Cena pojedynczego arkusza papieru do origami będzie uzależniona po pierwsze od gramatury papieru, po drugie od jego wielkości, no i po trzecie od tego czy papier będzie matowy i jednokolorowy, czy będzie wytłaczany lub nabłyszczany. Przykładowo kółka papierowe do origami o średnicy 10 centymetrów w paczce 100 sztuk będą kosztowały 7,5 zł, co daje niecałe 8 groszy za pojedynczą sztukę. Cena kwadratowych arkuszy o wymiarach 15x15 cm zaczyna się od niecałych 10 groszy za pojedynczy arkusz papieru. Są to ceny bardzo konkurencyjne do oferowanych przez konkurencję i co ważne w oferowanym pakiecie macie aż 20 różnych kolorów papieru. 
 
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie