Tradycyjna sztuka origami sięga w Kraju Kwitnącej Wiśni czasów średniowiecznych i zajmuje szczególne miejsce w tamtejszej kulturze i edukacji. Według Japończyków składanie origami rozwija zdolności manualne i wiele kompetencji intelektualnych.
Co to jest origami i na czym polega?
Mimo, że większość kojarzy origami z Japonią, sztuka składania papieru wywodzi się z Chin. Prawdą natomiast jest fakt, że to w Japonii sztuka ta rozwinęła się, usystematyzowała, a jej popularność wzrosła. Pierwsze wykorzystywane do ozdoby motywy origami były pary motyli zdobiące butelki sake podczas tradycyjnych wesel. A nazwa wywodzi się z japońskich słów "oru" (składać) i "kami" (papier).
Zobacz również: Jak zrobić łodkę z papieru origami?
Tradycyjne origami opiera się na składaniu kartek papieru bez użycia kleju, nożyczek, czy innego rodzaju ozdobników. Dzięki temu tak naprawdę każdy, ponosząc naprawdę niewielkie nakłady finansowe, może zacząć swoją przygodę z origami. Jednak co ciekawe większość brył to zaawansowane konstrukcje, które ciężko opanować po pierwszej próbie. Być może z powodu tego ile potrzeba cierpliwości do złożenia i opanowania kolejnych brył, nie jest to bardzo popularne hobby, chociaż na pewno robi wrażenie.
Z origami każdy pewnie się spotykał - robiliśmy łódki z papieru w przedszkolu, często również kapelusze z gazety, które nawet dzisiaj ubiera się do malowania ścian, by ochronić przed farbą włosy. Korzystając z technik składania origami przygotowujemy serwetki na różne okazje. Motyw różnych zwierząt z papieru przewija się przez seriale i filmy. Słowem origami towarzyszy nam w wielu dziedzinach życia, czyniąc je odrobinę piękniejszym.
Jak zacząć z origami?
Do tworzenia modeli z origami wystarczy jedynie papier i trochę cierpliwości. Na start nie potrzebny jest specjalny papier do origami chociaż z pewnością jego użycie będzie nieco prostsze - z jednego prostego powodu: papier do origami sprzedawany jest w kwadratach. Natomiast papier ksero, czy papier z kolorowego bloku jest prostokątny i musimy go przyciąć tak, by uzyskać kwadratową bazę. Ci, którzy chociaż raz stworzyli jakiś model z origami (nawet tę wspomnianą łódkę) wiedzą, że bazą figur w origami są najczęściej właśnie kwadraty.
Oczywiście wycięcie kwadratu z prostokątnej kartki papieru wcale nie jest trudne i nie powinno nas to zniechęcać. Niemniej jeśli chcemy zaangażować się w składanie możemy zainwestować kilka złoty w kolorowe arkusze o odpowiednio dobranej gramaturze.
Kolejnym krokiem jest dobranie wzoru, który chcemy wykonać. Nie powinien być trudny i skomplikowany, bo taki nas tylko zniechęci od dalszego próbowania. Na start najlepiej wybrać szybki i prosty wzór, który będzie dla nas podwaliną dla dalszych, bardziej skomplikowanych konstrukcji. Na początku najlepiej też zostać przy mniej skomplikowanych wariacjach i nie przeceniać swoich umiejętności - rzucenie się za trudniejszą kreacje mogłoby za szybko zniechęcić do wykonania kolejnych wzorów. I oczywiście sięgać po te trudniejsze stopniowo.
Jeśli chodzi o naukę składania origami to są dwie najpopularniejsze opcje - można korzystać z rozrysowanych lub uwiecznionych na zdjęciach instrukcji, które znajdziemy w internecie lub w książkach. Albo skorzystać z wersji audiowizualnej i uczyć się składania origami oglądając filmiki czy to na youtubie, czy innych platformach. Możliwe, że w niektórych miastach istnieją również koła zainteresowań, które zajmują się właśnie sztuką składania papieru.