Plandeki ochronne

Celem plandek okryciowych jest ochrona przed wilgocią, nadmiernym nasłonecznieniem, zabrudzeniami czy uszkodzeniami. Można je wykorzystywać zarówno w przypadku materiałów rolniczych, budowlanych, ogrodowych czy sadowniczych, jak i basenów, samochodów, motocykli lub łodzi. W związku z tym, nie warto zaopatrywać się w produkt uniwersalny, lecz taki, który będzie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje plandek. Pierwsza z nich, w kolorze niebieskim, ma gramaturę na poziomie ok. 65 g/m2. Jej duża popularność na polskim rynku wiąże się przede wszystkim z niską ceną. Tego typu plandeka okryciowa jest produkowana z polipropylenu, polietylenu czy PCV, która, o ile nie pojawią się na niej przetarcia lub pęknięcia, zachowuje swoją wodoodporność. Niestety, jest to materiał o niskiej wytrzymałości.

Drugi rodzaj to plandeki zielone o gramaturze 90g/m2, którą również wykonuje się z podobnych jak wyżej tworzyw sztucznych. Taka plandeka okryciowa jest nieco mocniejsza, lecz może ulec uszkodzeniu, na przykład na skutek gwałtownych podmuchów wiatru. Dobrze sprawdza się do przykrywania drewna, oczek wodnych czy basenów oraz zacienienia płodów rolnych i nawozów.

Innym, bardziej wytrzymałym typem płacht, są srebrne, o gramaturze wahającej się od 120 do 150 g/m2. Produkuje się ją z grubego polipropylenu, polietylenu lub PCV, które nie przepuszczają wody i są odporne na działanie wiatru.

Jeszcze grubsze i jeszcze bardziej odporne są plandeki o gramaturze 200 g/m2, z podwójnie wzmacnianymi krawędziami i aluminiowymi oczkami montażowymi.

Decydując się na zakup, warto pod uwagę wziąć również wykończenie jego wnętrza. Niektóre płachty okryciowe są bowiem wykończone od środka cienką warstwą miękkiej włókniny, która umożliwia jej delikatniejsze zakładanie i ściąganie, na przykład na samochód, dzięki czemu możemy uniknąć ryzyka porysowania lakieru.

Równie istotna jest kwestia mocowania. Dobra plandeka okryciowa powinna posiadać odpowiednio zabezpieczone otwory do przeciągania linki. Mogą mieć one postać oczek do montażu, metalowych kółek ustawionych blisko brzegu lub specjalnych uszu, przez które przekłada się sznurek, mocując plandekę na miejscu.

Zanim zdecydujemy się na kupno plandeki okryciowej, należy dokonać dokładnych pomiarów.

Przykładowo, jeżeli ma nam ona posłużyć do przykrycia tunelu foliowego, podać musimy długość konstrukcji oraz szerokość wzdłuż łuku. Do podanych przez nas wymiarów doliczone zostaną zakładki na zwisy zachodzące na ściany boczne (po około 20 centymetrów z każdej strony) oraz na wkopanie (po około 50 centymetrów z każdej strony).

Plandeka ochronna - do czego może się przydać?

 

Plandeki od lat pełnią wiele różnych funkcji. Od czasu kiedy ten poliestrowy kawałek wielobarwnej płachty ujrzał światło dzienne z miejsca zmienił oblicze wielu branż. Począwszy od ochrony basenów i domowych ogrodów przed nieprzychylnymi warunkami atmosferycznymi, aż po branże transportową - pomagając zasłonić przewożony towar w ciężarówce. Czym w ogóle jest plandeka? Z czego jest zbudowana i do czego może jeszcze posłużyć? Spieszymy z odpowiedzią. Ten nieprzemakalny produkt przeważnie jest produkowany z poliestrowej tkaniny pokrytej impregnatem poliuretanowym. Chociaż pierwotnie tworzone były z tkanin pochodzenia naturalnego, to z biegiem lat zrezygnowano z ekologii na rzecz trwałości i niezawodności. Jeśli folia jest nienaruszona to nie ma możliwości, by przeciekała i nie spełniała swoich podstawowych funkcji, dlatego inwestycja w poliester okazała się tak skuteczna. Żaden deszcz jej nie straszny, a solidnie przytwierdzona do powierzchni wytrzyma również gwałtowne podmuchy wiatru.

 

Jak wybrać idealną plandekę?

 

Plandeki i folie ochronne pełnią istotną rolę w naszych sklepowych kategoriach. Ich uniwersalność sprawia, że budzą zainteresowanie zarówno wśród detalistów, jak i hurtowników. Klienci indywidualni zazwyczaj zwracają uwagę na rozmiar plandeki oraz jej gramaturę. Im grubsza tkanina, tym lepsze zabezpieczenie przykrywanego przedmiotu. Lżejsze wersje sprawdzą się do zabezpieczeń oczek wodnych po zakończonym sezonie letnim oraz basenów zewnętrznych. Grubsze plandeki stanowią natomiast bardziej solidne zabezpieczenie dla materiałów budowlanych, samochodów czy motocykli. A co z foliami o gramaturze przekraczającymi 200 g/m2? Te najbardziej trwałe sprawdzą się do przykrywania dachów, które muszą doraźnie zostać przykryte jakimś materiałem chroniącym przed warunkami atmosferycznymi. Podczas wyboru idealnej plandeki trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim istotny jest rozmiar i gramatura, ale nie można nie zwrócić uwagi na jakość oczek znajdujących się po zewnętrznych częściach folii. To od nich zależy, czy w prosty sposób będziemy mogli taką plandekę zakotwiczyć do stabilnego podłoża lub przewlec przez nie grubsze linki służące pozycjonowaniu i stabilizacji. Najmniej istotny jest chyba kolor produktu, wszakże plandeka ma zapewnić ochronę, a nie cieszyć oko sąsiadów.

 

Gdzie kupić plandekę ochronną w odpowiednim rozmiarze?

 

Większość oferowanych plandek w sklepowym asortymencie ma wielkości od 3x4 metra do nawet 20x15 m. Pomiędzy tymi dwoma wartościami jest cała gama innych rozmiarów, głównie w prostokątnych proporcjach. W plandekach szytych na zamówienie można swobodnie dobrać potrzebny kształt, ale przeważnie te uniwersalne rozmiary doskonale zaadaptują się na potrzeby domowych, garażowych i ogrodowych zastosowań. W naszej ofercie można znaleźć także różne kolory, które oznaczają konkretną grubość folii. Najlżejsze i najcieńsze są wersje niebieskie, zielone już trochę grubsze (90 g/m2), srebrne nadające się do większości zastosowań (130 g/m2) oraz ultra mocne, brązowo-srebrne demony grubości (210 g/m2). W każdym wariancie znajdziecie pasujące rozmiary, a w razie jakichkolwiek wątpliwości na temat użytkowania produktu nasi specjaliści rozwieją wszystkie problemy i odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty w sklepie stacjonarnym, gdzie wszystkie dostępne produkty można sprawdzić organoleptycznie na wystawie. Bez problemu można przyjechać z własnym produktem i dobrać do niego odpowiednie opakowanie.

  • W jakich rozmiarach są dostępne plandeki?
    Plandeka to nic innego jak duży arkusz materiału z przelotkami umożliwiającymi przywiązanie lub zawieszenie. Plandeki wykonane są z tkanin syntetycznych, które są mocne, wodoodporne i elastyczne. Plandeki ochronne są idealnym rozwiązaniem gdy potrzebujemy zakryć duże powierzchnie wewnątrz i na zewnątrz. Plandeki odporne są na ekstremalnie niskie i wysokie temperatury.
    Najczęściej plandeki używa się:
    - w firmach transportowych
    - w ogrodnictwie
    - podczas remontów
    - ochrony materiału przed opadami
    W ofercie sklepu Neopak.pl dostępnych jest wiele wariantów plandek o różnych rozmiarach. Rozmiary zaczynają się od 2x3 a kończą się nawet na 15x20 metrów.
  • Gdzie kupić plandekę ochronną?
    Podstawowymi właściwości plandeki są izolacja i ochrona. Dlatego najczęściej stosowane są w rolnictwie, budownictwie, ogrodnictwie, a także do ochrony basenów, samochodów, motocykli czy rowerów. Plandeki ochronne występują w trzech odmianach. Pierwsza z nich jest w kolorze niebieskim, bardzo popularna, lecz jej wytrzymałość jest bardzo niska. Druga to plandeka w kolorze zielonym, dzięki gramaturze 90g/m2 jest nieco bardziej wytrzymała od plandeki niebieskiej. Trzeci typ plandek jest najmocniejszy a ich gramatura waha się od 120g/m2 do nawet 200g/m2 są w kolorze srebrnym. Przed kupnem plandeki należy zastanowić się który rodzaj plandeki będzie dla nas najlepszy, oraz dokładnie zmierzyć ile będziemy jej potrzebować.
    Dobrej jakości plandeki w konkurencyjnych cenach można kupić na stronie sklepu Neopak.pl.
Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie