Kalki do drukarek

Kalka to kopia wzorcowa arkusza księgowego, przygotowana w formie wydrukowanego arkusza z jednym oryginałem i jedną lub więcej kopiami. We wczesnych czasach maszyn biznesowych, kalka była używana jako metoda tworzenia wielu kopii ręcznie pisanych formularzy i faktur. Tradycyjna kalka składa się z dwóch następujących elementów:

1) Nieprzezroczysta warstwa składająca się z pigmentu (zazwyczaj czarnego), która zapewnia ciemne cieniowanie po obu stronach kartki. W niektórych krajach nazywa się to "kalką". Główną zaletą tego typu papieru jest to, że może być używany jak zwykły papier do pisania do tworzenia dokumentów roboczych za pomocą maszyn do pisania i kopiarek, które używają zwykłego papieru. Pozwala ona również na dodawanie odręcznych notatek poprzez użycie drugiego arkusza na wierzchu lub poprzez pisanie przez cienki materiał podkładowy od tyłu, ponieważ każdy arkusz jest powielany na całej szerokości. Kalka techniczna była tradycyjnie kupowana na rolkach do użytku w maszynach do pisania, ale był również sprzedawany jako pojedyncze arkusze (8,5x11" lub A4), które są podawane do kopiarek i drukarek.

2) Wierzchnia warstwa przyjmująca tusz, która jest przezroczysta, gdy patrzy się na nią z drugiej strony arkusza. Podczas pisania lub pisania długopisem na arkuszu, kalka pozostawia odcisk na dolnym arkuszu, który jest przenoszony na drugi arkusz po umieszczeniu go nad pierwszym i potarciu przez wałki dociskowe podczas kserowania. W ten sposób dwie kopie tego, co zostało napisane na górnych arkuszach, pojawiają się w odwrotnej kolejności na jego tylnej stronie (najniższej). Kopie robocze wykonane za pomocą kalki mogą być przechowywane w teczkach na dokumenty lub pisać ołówkiem w celu naniesienia poprawek.

Kalka jest również używana jako nośnik zapisu w niektórych typach maszyn księgowych (np. maszynach liczących, kalkulatorach). W tym przypadku jest ona używana do tworzenia twardej kopii wyników obliczeń maszyny, które mogą być wprowadzone do księgi głównej lub innych systemów ewidencji

Jak w przypadku każdego materiału zwęglonego, do przeniesienia tuszu z górnego arkusza na dolny potrzebne jest ciepło i ciśnienie. Chociaż cecha ta była niezbędna do stosowania w maszynach do pisania i kalkulatorach mechanicznych, nie jest ona konieczna w nowoczesnych drukarkach komputerowych, gdzie odpowiednie mechanizmy drukujące są łatwo dostępne po znacznie niższych kosztach niż w czasach, gdy takie mechanizmy były powszechnie stosowane. W wielu nowoczesnych systemach elektronicznych kalka kopiująca jest używana jako ekran elektryczny do blokowania pól elektrostatycznych.

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie