Kalki do drukarek

Kalka to kopia wzorcowa arkusza księgowego, przygotowana w formie wydrukowanego arkusza z jednym oryginałem i jedną lub więcej kopiami. We wczesnych czasach maszyn biznesowych, kalka była używana jako metoda tworzenia wielu kopii ręcznie pisanych formularzy i faktur. Tradycyjna kalka składa się z dwóch następujących elementów:

1) Nieprzezroczysta warstwa składająca się z pigmentu (zazwyczaj czarnego), która zapewnia ciemne cieniowanie po obu stronach kartki. W niektórych krajach nazywa się to "kalką". Główną zaletą tego typu papieru jest to, że może być używany jak zwykły papier do pisania do tworzenia dokumentów roboczych za pomocą maszyn do pisania i kopiarek, które używają zwykłego papieru. Pozwala ona również na dodawanie odręcznych notatek poprzez użycie drugiego arkusza na wierzchu lub poprzez pisanie przez cienki materiał podkładowy od tyłu, ponieważ każdy arkusz jest powielany na całej szerokości. Kalka techniczna była tradycyjnie kupowana na rolkach do użytku w maszynach do pisania, ale był również sprzedawany jako pojedyncze arkusze (8,5x11" lub A4), które są podawane do kopiarek i drukarek.

2) Wierzchnia warstwa przyjmująca tusz, która jest przezroczysta, gdy patrzy się na nią z drugiej strony arkusza. Podczas pisania lub pisania długopisem na arkuszu, kalka pozostawia odcisk na dolnym arkuszu, który jest przenoszony na drugi arkusz po umieszczeniu go nad pierwszym i potarciu przez wałki dociskowe podczas kserowania. W ten sposób dwie kopie tego, co zostało napisane na górnych arkuszach, pojawiają się w odwrotnej kolejności na jego tylnej stronie (najniższej). Kopie robocze wykonane za pomocą kalki mogą być przechowywane w teczkach na dokumenty lub pisać ołówkiem w celu naniesienia poprawek.

 

Etykiety i naklejki - kalki do drukarek


 

Kalka jest również używana jako nośnik zapisu w niektórych typach maszyn księgowych (np. maszynach liczących, kalkulatorach). W tym przypadku jest ona używana do tworzenia twardej kopii wyników obliczeń maszyny, które mogą być wprowadzone do księgi głównej lub innych systemów ewidencji

Jak w przypadku każdego materiału zwęglonego, do przeniesienia tuszu z górnego arkusza na dolny potrzebne jest ciepło i ciśnienie. Chociaż cecha ta była niezbędna do stosowania w maszynach do pisania i kalkulatorach mechanicznych, nie jest ona konieczna w nowoczesnych drukarkach komputerowych, gdzie odpowiednie mechanizmy drukujące są łatwo dostępne po znacznie niższych kosztach niż w czasach, gdy takie mechanizmy były powszechnie stosowane. W wielu nowoczesnych systemach elektronicznych kalka kopiująca jest używana jako ekran elektryczny do blokowania pól elektrostatycznych.

Kalki do drukarek


Kalka woskowa termotransferowa to produkt niezbędny do jednego z rodzajów druku. Sprawdza się głównie w przypadku  drukowania etykiet i naklejek. Czasem kalki termotransferowe nazywane są też taśmami termotransferowymi lub taśmami TTR. Ich budowa jest dość prosta. Na bardzo cienkiej folii poliestrowej znajduje się warstwa barwnika. Barwnik w jednym z wielu kolorów jest wrażliwy na działanie temperatury. Aby aktywować go i stworzyć nadruk, należy więc użyć specjalnego rodzaju drukarki. W taśmach termotransferowych często używany jest wosk. Ten materiał pełni rolę warstwy wrażliwej na wysokie temperatury.

Druk TTR wykorzystywany jest w drukarkach etykiet typu ZEBRA. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku drukowania na różnych odmianach papieru
 

Rodzaje kalki termotransferowej


Taśma ternotransferowa, czyli kalka TTR, występuje w wielu odmianach. Poszczególne odmiany różnią się  gabarytami - szerokością i ilością produktu w rolce. W Neopaku znajdą Państwo między innymi  takie odmiany, jak:Szerokość taśmy TTR podawana jest w milimetrach. Wszystkie powyższe warianty sprzedawane są w formie kalki na tekturowej gilzie. Kalki termotransferowe w rolce należy dobrać do posiadanej drukarki zEBRA.
 

Ekonomiczny druk etykiet


Jeśli szukają Państwo sposobu na niedrogi druk etykiet, warto rozważyć zakup drukarki termicznej wykorzystującej kalkę termotransferową TTR. Zwykle ten sposób druku sprawdza się podczas drukowania etykiet, naklejek, kodów kreskowych, czy różnych napisów. Plusem jest precyzyjny wydruk o wysokiej jakości i dobrej rozdzielczości. Także etykiety zapisane tekstem o bardzo dużej gęstości warto wykonać za pomocą kalki termotransferowej.

Dużym plusem jest możliwość druku zarówno w tradycyjny sposób, jak i wykorzystując druk obrotowy. Taśmy woskowe termotransferowe sprawdzą się dla druku na papierze matowym oraz z połyskiem.
 

Kalka woskowa, czy kalka woskowo-żywiczna?


Wielu naszych klientów zastanawia się, jaki rodzaj kalki termotransferowej wybrać. Najpopularniejsze są:
  • kalki TTR woskowe
  • kalki TTR żywiczno-woskowe
Pierwsza z wymienionych odmian jest najbardziej ekonomiczną odmianą taśmy termotransferowej. Jeśli natomiast wymagają Państwo najwyższej trwałości, lepszym wyborem będzie kalka termotransferowa woskowo-żywiczna. Kalki woskowe są nieco mniej odporne na ścieranie.

kalki termotransferowe

Jeżeli natomiast wziąć pod uwagę jakość wydruku,oba rozwiązania są bardzo zbliżone. Oba typy kalki do drukarek mogą być też w wielu sytuacjach po prostu stosowane zamiennie. W naszym sklepie internetowym Neopak znajdą Państwo wiele odmian taśmy termotransferowej woskowej. Pasują do drukarek typu ZEBRA i są sprzedawane w formie taśmy nawiniętej na tekturową rolkę. Wymiana taśmy TTR w drukarce jest bardzo prosta i bez trudu można ją wykonać samodzielnie  - bez technicznej wiedzy i specjalistycznych narzędzi.
 

Naklejki i etykiety z Neopak mają sporo praktycznych zastosowań


Kalki TTR służą zwykle do druku etykiet i naklejek. Oprócz nich w naszym sklepie znajdą Państwo także inne rodzaje etykiet samoprzylepnych  Etykiety najczęściej służą do wyróżnienia i identyfikacji różnych towarów, paczek i ładunków. Mogą zawierać dane produktu, kod kreskowy, adres dostawy i inne przydatne informacje. Każdego dnia mogą się też Państwo spotkać z etykietami cenowymi, czy naklejkami z datą ważności produktu spożywczego.

O ile etykiety najczęściej są wykorzystywane do oznakowania produktu o naklejkach mówimy często w kontekście czysto reklamowym. Naklejki sprawdzają się także do zaklejania kartonów i innych paczek. Zarówno naklejki, jak i etykiety samoprzylepny mogą miećniemaldowolny kształt.
 

Z czego produkowane są etykiety i naklejki?


Kalka termotransferowa na bazie wosku jest jednym z produktów przydatnych do drukowania treści na etykietach lub naklejkach. A z czego wykonane są same naklejki i samoprzylepne etykiety do znakowania? Najprostsze i najtańsze są zdecydowanie etykiety papierowe. Łatwo można na nich drukować, jednak mają jedną wadę - dość niską trwałość. Szczególnie problematyczna może być wytrzymałość na różne warunki atmosferyczne.

Z tego względu czasem spotyka się etykiety samoprzylepne i naklejki dodatkowo laminowane. Mogą być też wykonane z plastiku lub folii. Zastosowanie trwałych i odpornych na działanie czynników zewnętrznych (promienie UV, skrajne temperatury etykiet zapewnia ich dobrą czytelność przez dłuższy czas. Takie naklejki są też nieco bardziej odporne na ścieranie. Minusem jest wyższy koszt produkcji i większa trudność z wykonaniem nadruku.
 

Gdzie kupić kalkę termotransferową?


Taśmy TTR są dostępne w ofercie Neopaku. W naszym sklepie znajdą Państwo także wiele rodzajów etykiet samoprzylepnych i naklejek. Mamy też urządzenia i artykuły niezbędne do wykonania nadruku na etykietach.
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie