Taśmy maskujące

ednymi z najczęściej wykorzystywanych podczas remontów i różnych prac materiałów są taśmy maskujące. Papierowe, niedrogie i proste w użyciu służą zazwyczaj podczas przygotowania do malowania. Zabezpieczając nimi wyposażenie wnętrza, a także powierzchnie ścian i podłóg można uniknąć kosztownych zniszczeń. Co za tym idzie, cała praca przebiega znacznie szybciej, gdy wykorzystamy ten produkt.

taśma maskująca

Taśmy maskujące, inaczej zwane też taśmą malarską są dostępne w różnych rozmiarach i mogą mieć klej o zróżnicowanej sile. Producenci takich materiałów do pakowania zwykle oznaczają siłę kleju zastosowanego na papierowej bazie odpowiednim kolorem samej taśmy. Zwykła taśma ma kolor kremowy lub żółty. Taśma malarska z mocniejszym klejem jest niebieska. Białe taśmy maskujące najczęściej są natomiast wykorzystywane podczas lakierowania. Konstrukcja i budowa każdego typu jest odpowiednio dopasowana do każdego z powyższych zastosowań.
 

Taśma maskująca, czy taśma malarska?


Jeśli zastanawiają się Państwo, czy wybrać taśmę malarską, czy taśmę maskującą, spieszymy z pomocą. W zasadzie obie nazwy kierują do tego samego produktu i mogą być używane zamiennie. Wśród najpopularniejszych rodzajów taśm malarskich/maskujących znajdują się:
Najlepiej jest po prostu wyposażyć się w każdy z tych produktów, aby jak najlepiej i najskuteczniej zabezpieczyć malowaną powierzchnię. Maskowanie miejsc, których nie chcemy malować pozwala  na znaczne przyspieszenie późniejszych prac. Dobrze zabezpieczony taśmą maskującą obszar pracy pozwala na nieco mniejszą ostrożność podczas samego malowania. Warto więc przeznaczyć około godzinę na jedno pomieszczenie, aby dobrze je ochronić. Do maskowania większych powierzchni warto użyć folii malarskiej, a na podłodze zdecydowanie najlepiej wykorzystać folię budowlaną. Jest gruba, dlatego można po niej chodzić i kłaść tam różne przedmioty (wiadra farby, drabinę, narzędzia pomocne podczas pracy, itp.).
 

Maskowanie pomieszczeń, a rodzaj taśmy


Przed malowaniem dobrą praktyką jest zabezpieczenie powierzchni i elementów wyposażenia, jak meble, parapety, kaloryfery, listwy przy podłodze. Której taśmy użyć do tego? Podstawowym rodzajem taśmy maskującej jest żółta taśma malarska. Nie ma zbyt silnego kleju, dlatego bez problemu odkleić ją bez pozostawienia śladów, na przykład na ścianie. Zabezpieczając miejsca, które wymagają szczególnej ochrony warto wykorzystać niebieską taśmę.

Taśma maskująca


Kiedy taśma maskująca jest najbardziej przydatna? Już sama nazwa tego produktu wskazuje na jej przeznaczenie. Taśma malarska służy do zabezpieczania powierzchni na czas malowania. Dzięki temu unikniemy kłopotliwego i czasochłonnego sprzątania miejsca pracy po skończonym malowaniu. Zamiast pozbywać się (co czasami nie jest możliwe!) śladów farby, wystarczy po prostu zerwać taśmę maskującą. Taśma przydaje się również podczas wykonywania odcięć. Zwykle są tworzone wzdłuż krawędzi łączącej sufit i górną część malowanej ściany. Tak zwane odcięcie pozwala zamaskować nierówności ścian i samego sufity. Ważny jest tu także aspekt estetyczny - wiele osób po prostu preferuje taki sposób wykończenia ścian i sufitów.

Taśmy maskujące mają też wiele innych zastosowań poza malowaniem. Okazują się przydatne:
  • w domu
  • w ogrodzie
  • w samochodzie
  • w firmie, biurze
  • w trakcie imprez masowych
 

Nietypowe zastosowania taśmy maskującej


W domu taśma maskująca może posłużyć do szybkiego klejenia różnych przedmiotów. Dzięki temu, że jej klej nie jest zbyt mocny, przyklejanie jakichś rzeczy przy pomocy taśmy malarskiej nie ma żadnych skutków. Po oderwaniu taśmy nie zostają bowiem żadne ślady. Taśma malarska przydaje się więc, jeśli chcemy coś skleić, ale efekt działania ma być dość krótkotrwały. Z powodzeniem można również  używać jej do przyklejania notatek, czy papierów.

Taśma malarska świetnie nadaje się też do pisania po niej. Jeśli więc chcesz coś podpisać, ale sam napis ma być łatwy do usunięcia, warto skorzystać z tego sposobu. Chcąc uzyskać nieco bardziej długotrwały efekt warto wybrać niebieską taśmę maskującą - jej klej trzyma znacznie dłużej, niż w przypadku podstawowej odmiany taśmy maskującej.
 

Niebieska taśma maskująca - kiedy jej użyć?


Przygotowując pomieszczenie do malowania wiele osób korzysta z taśmy malarskiej. Często jednak dochodzi do pewnej nieprzyjemnej sytuacji. Jeśli poświęcimy cały wieczór na oklejanie listew, parapetów, mebli i innych miejsc żółtą taśmą, nazajutrz może nas spotkać przykra niespodzianka. Przez to, że zwykła taśma malarska ma dość słaby klej, nie jest zbyt trwała. Często taśma odkleja się samoczynnie po kilku-kilkunastu godzinach.

Nie oznacza to, że z naszą taśmą maskującą jest coś nie tak. Klej wykorzystany w niej celowo nie jest zbyt silny. Przyklejając taśmę z mocnym klejem do ściany moglibyśmy odrywać ją razem z farbą, czy nawet z tynkiem, szczególnie gdy warstwa farby jest jeszcze mokra. Jeśli chcemy, aby efekt maskowania  utrzymał się przez kilka dni, warto wybrać niebieską taśmę malarską.

Niebieska taśma ma znacznie mocniejszy klej, który pozwoli utrzymać ją na miejscu nawet przez 2-3 tygodnie. Jeśli chcemy więc zabezpieczać pewne miejsca (okna, parapety, listwy, meble, futryny drzwi i inne), a następnie malować kilka warstw farby, co trwa kilka dni, najlepiej wybrać właśnie niebieską taśmę malarską.
 

Jak szybko stworzyć równe odcięcie przy suficie?


Jeśli chcesz zrobić równe i efektownie wyglądające odcięcie na krawędzi łączącej ścianę i sufit, skorzystaj z taśmy maskującej. Wystarczy pomalować sufit oraz kilka centymetrów górnej części ściany, a następnie poczekać aż farba wyschnie. Następnie wzdłuż krawędzi sufitu naklejamy taśmę malarską u szczytu ściany. Aby było to równe warto zadbać o klejenie jednego, długiego paska taśmy malarskiej. Wtedy malujemy ścianę, wykorzystując nieco inny (zwykle ciemniejszy odcień) kolor farby. Po nałożeniu kilku warstw uzyskujemy pożądany efekt i możemy zerwać taśmę.

Efektem powinno być równe odcięcie wzdłuż prostej linii kilka centymetrów poniżej krawędzi sufitu. Te kilka centymetrów to właśnie szerokość wykorzystanej taśmy malarskiej. Wybierając grubszą lub cieńszą rolkę taśmy możemy zmienić szerokość wedle własnych upodobań. Aby ukryć nierówności ścian i sufitów warto skorzystać z nieco grubszej taśmy, na przykład taśmy maskującej o szerokości 38 mm.
 

Rodzaje taśmy maskującej


W naszym sklepie znajdą Państwu duży wybór taśm maskujących. Dzięki temu można nie tylko wybrać odpowiednią szerokość taśmy malarskiej, ale także jej rodzaj. Dostępne warianty to: taśma maskująca
 

Właściwości taśmy malarskiej


Jakich właściwości powinniśmy oczekiwać od dobrej taśmy maskującej? Przede wszystkim nie możemy liczyć w tym przypadku na silny klej. Taśma malarska jest prosta do usunięcia, dzięki zastosowaniu dość słabego kleju. Można po niej pisać, co często ułatwia prace przy remoncie,na przykład podpisywanie różnych pomiarów, itp. Taśma malarska w rolce jest bardzo wygodna w użyciu. Można ją rwać bez nożyczek lub noża - gołymi rękami, co jest bardzo przydatne w miejscu pracy. Dużą zaletą taśmy malarskiej jest też jej niski koszt zakupu. Dzięki temu bez problemu zaopatrzymy się w kilka rolek taśmy maskującej. To wystarczy do zabezpieczenia całej malowanej powierzchni.
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie