Sizal dekoracyjny

Co to jest sizal? Sizal naturalny to mocne włókno wytwarzane z przetworzonych liści rośliny - agawy sizalowej. Najczęstszym sposobem wykorzystywania tych włókien pochodzenia naturalnego jest produkcja sznurków, lin i różnych materiałów tekstylnych. Sizal dekoracyjny jest natomiast często barwiony na różne kolory i można go wykorzystać na wiele sposobów.

sizal dekoracyjny

Sizal dekoracyjny przypomina nieco z wyglądu włosy. Jest też podobny do nich w dotyku. Można go użyć  podczas tworzenia różnego rodzaju rękodzieła, dekoracji i do wypełnienia pakowego. PAkując prezenty można  wypełnić opakowanie warstwą sizalu, co nada opakowaniu ciekawego charakteru.
 

Naturalny sizal dekoracyjny


Branżą, która najczęściej wykorzystuje sizal dekoracyjny jest florystyka. Włókno sizalowe otrzymywane jest w naturalnym i ekologicznym procesie obróbki liści agawy sizalowej. Agawa sizalowa jest rośliną rosnącą w Ameryce Środkowej, Północnej i Południowej. Zwykle jest uprawiana w Meksyku i Brazylii. Ten drugi kraj jest największym producentem sizalu. Nawet 90% włókien sizalowych pochodzi z Bahii - miejsca, w którym posadzono pierwsze sadzonki agawy sizalowej. Roślinę tę można jednak spotkać także na Madagaskarze, w Kolumbii, czy Chinach. W Europie agawa sizalowa hodowana jest głównie na terenie Portugalii - kraj ten odpowiada za produkcję ponad 80% sizalu w Europie.

Popularność naturalnych włókien pozyskiwanych z agawy sizalowej znacznie wzrosła w latach sześćdziesiątych i na początku siedemdziesiątych. Wtedy wzrastała bowiem świadomość ekologiczna, a wiele środowisk naciskało na zastąpienie wyrobów syntetycznych bardziej naturalnymi odpowiednikami. Oprócz wykorzystywania sizalu w bardziej praktyczny sposób, pojawiła się też spora produkcja sizalu dekoracyjnego.
 

Największe zalety sizalu


Sizal dekoracyjny ma wiele zalet. Naturalne włókna mają jasny, słomkowy, nieco wpadający w żółty kolor. Ich wygląd doskonale pasuje do innych produktów do dekoracji pochodzenia naturalnego - rafii dekoracyjnej, papieru kraftowego, czy wyrobów z juty. W ofercie Neopaku znajdą też Państwo sizal dekoracyjny barwiony na jeden z wielu kolorów. Dzięki temu można jeszcze lepiej dopasować go do planowanego zastosowania. Może nawiązywać do kolorów Państwa firmy.

Sizal dekoracyjny cechuje spora wytrzymałość. Włókna są odporne na rozerwanie, a przy tym nieco sprężyste. Dzięki temu ozdoby z sizalu są trwałe i wyglądają bardzo dobrze przez dłuższy czas. Włókna sizalu nie elektryzują się, co zdarza się w przypadku podobnych włókien, ale syntetycznego pochodzenia.

Sizal dekoracyjny


Zestawiając ze sobą zalety i wady sizalu dekoracyjnego, okazuje się że to bardzo dobry materiał. Nadaje się do wszelkiego rodzaju dekoracji, gdzie przydaje się naprawdę twardy, wytrzymało, a przy tym świetnie wyglądający produkt. Naturalne włókna są ekologiczne, co dla wielu naszych klientów także jest ogromnym plusem sizalu dekoracyjnego. Włókna są na tyle wytrzymałe, że mają sporą odporność na odkształcenia. Dlatego można tworzyć z wykorzystaniem ozdobnego i żalu dekoracje, które są trwałe i wytrzymają długi czas w dobrym stanie.

dekoracyjny sizal

Włókna sizalu są również odporne nawet na spore obciążenia. Można ich używać do wiązania czegoś, czy mocowania nawet cięższych rzeczy. Wśród naturalnych materiałów tego typu ciężko znaleźć tak solidne, jak sznurki wykonane z włókna sizalu. Sizal jest przy tym w 100% biodegradowalny - przyjazny dla środowiska. Jest do tego surowcem odnawialnym - agawa sizalowa używana do produkcji włókien rośnie nawet w niesprzyjającym, tropikalnym klimacie. Na świecie głównymi producentami są Brazylia, Meksyk i Kolumbia. W Europie natomiast sizal jest wytwarzany najczęściej w Portugalii, co najlepiej pokazuje, jak wytrzymałą rośliną jest. Do tego jest łatwy w hodowli  i rośnie przez wiele lat, dając producentom sporo włókien.
 

Czy sizal dekoracyjny ma jakieś wady?


Dla wielu osób jedną z wad sizalu dekoracyjnego jest… jego wytrzymałość. Czasem utrudnia to nieco tworzenie dekoracji i ozdób z jego wykorzystaniem - ciężko go zgiąć, czy uciąć odpowiedniej długości fragment. Choć włókna sizalowe byłyby do tego idealne nie nadają się też do produkcji odzieży. Dodatkowo sizal nie przetrwa w dobrej kondycji kontaktów z wilgocią. Staje się wtedy nieco podatny na uszkodzenia, czy rozerwanie, do tego zaczyna wyglądać nieestetycznie. Dotyczy to jednak większości materiałów pochodzenia naturalnego.
 

Gdzie można kupić sizal dekoracyjny?


Jeżeli sizal dekoracyjny przyda się w Państwa działalności lub w gospodarstwie domowym, zapraszamy do sprawdzenia oferty naszego ske[u. W Neopaku mamy nie tylko wszystkie niezbędne produkty potrzebne podczas pakowania, ale także akcesoria, dekoracje, zarówno syntetyczne jak i pochodzenia naturalnego. Znajdą tu Państwo sizal dekoracyjny w wielu odmianach.
 

Rodzaje sizalu dekoracyjnego


Ozdobny sizal występuje w wielu kolorach i dostępny jest w paczkach od 40 do nawet 400 gram. Można więc wyposażyć się w całkiem spory zapas tego produktu, jeśli planują go Państwo często używać. Co ważne, produkt ten jest dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej. W Neopaku znajdą Państwo między innymi:
Wszystkie kolory dostępne są zarówno jako niewielkie paczuszki (o warze 40 gram każda), jak i w większych opakowaniach mieszczących aż 400 gram.
 

Ile kosztuje sizal dekoracyjny?


Dekoracyjny sizal kosztuje około 4 złote za małą paczkę - to 40 gram sizalu ozdobnego w wybranym kolorze. Większa paczka mieści natomiast 400 gram i kosztuje 30 złotych. Wybierając większy zapas można więc nieco obniżyć koszt zakupu sizalu dekoracyjnego.
 

Sizal dekoracyjny jako wypełniacz do paczek


Poza stosowaniem sizalu jako ozdoba i część dekoracji lub rękodzieła, sizal najczęściej jest wykorzystywany w procesie pakowania, między innymi prezentów. Można go bowiem użyć jako wypełniacza do paczek. Wystarczy umieścić w opakowaniu pewną ilość tego miękkiego, sprężystego produktu, aby zapewnić doskonałą ochronę przed wstrząsami, czy niechcianymi skutkami upadków i uderzeń. Warstwa amortyzująca siły mechaniczne działa na takiej samej zasadzie, jak inne popularne wypełniacze do paczek:
  • papier pakowy zwinięty w kulki
  • folia bąbelkowa
  • poduszki powietrzne
  • wypełniacz do paczek papierowy
  • włóknina (wełna drzewna)
  • wypełniacz polistyrenowy do kartonów

Czy wśród wypełniaczy do paczek są jakieś alternatywy dla sizalu dekoracyjnego? Tak, zamiennie z nim można wykorzystać na przykład kolorową włókninę drzewną lub wypełniacz papierowy. Sizal dekoracyjny jest jednak zdecydowanie najbardziej efektownym i wzbudzającym zainteresowanie wypełniaczem. Jego pochodzenie z krajów Ameryki, czy produkcja z agawy może być dodatkowo ciekawym pretekstem do interesującej rozmowy podczas wręczaniu prezentu, do którego pakowania wykorzystali Państwo sizal.
 

Sizal we florystyce


Dekoracyjny sizal często jest stosowany we florystyce. Można z niego tworzyć różne ozdoby dodawane do bukietów i eleganckich wiązanek. W tym zastosowaniu sizal dekoracyjny może być dobrym zamiennikiem dla kolorowej rafii. Ten produkt pochodzi z liści palmy nazywanej iglastą. Oba materiały mogą być też dla siebie doskonałym uzupełnieniem, 

sizal dekoracyjny

Podczas tworzenia różnych arcydzieł z wykorzystaniem kwiatów i innych roślin warto więc zaopatrzyć się zarówno w zapas dekoracyjnego sizalu w różnych kolorach, rafię, jak i inne naturalnego pochodzenia produkty.

Zapraszamy też do zapoznania się z naszym artykułem na temat sizalu. Wyjaśniamy w nim wiele zagadnień dotyczących tego produktu i opisujemy jego pochodzenie.
    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie