Sizal dekoracyjny przypomina nieco z wyglądu włosy. Jest też podobny do nich w dotyku. Można go użyć podczas tworzenia różnego rodzaju rękodzieła, dekoracji i do wypełnienia pakowego. PAkując prezenty można wypełnić opakowanie warstwą sizalu, co nada opakowaniu ciekawego charakteru.
Naturalny sizal dekoracyjny
Branżą, która najczęściej wykorzystuje sizal dekoracyjny jest florystyka. Włókno sizalowe otrzymywane jest w naturalnym i ekologicznym procesie obróbki liści agawy sizalowej. Agawa sizalowa jest rośliną rosnącą w Ameryce Środkowej, Północnej i Południowej. Zwykle jest uprawiana w Meksyku i Brazylii. Ten drugi kraj jest największym producentem sizalu. Nawet 90% włókien sizalowych pochodzi z Bahii - miejsca, w którym posadzono pierwsze sadzonki agawy sizalowej. Roślinę tę można jednak spotkać także na Madagaskarze, w Kolumbii, czy Chinach. W Europie agawa sizalowa hodowana jest głównie na terenie Portugalii - kraj ten odpowiada za produkcję ponad 80% sizalu w Europie.
Popularność naturalnych włókien pozyskiwanych z agawy sizalowej znacznie wzrosła w latach sześćdziesiątych i na początku siedemdziesiątych. Wtedy wzrastała bowiem świadomość ekologiczna, a wiele środowisk naciskało na zastąpienie wyrobów syntetycznych bardziej naturalnymi odpowiednikami. Oprócz wykorzystywania sizalu w bardziej praktyczny sposób, pojawiła się też spora produkcja sizalu dekoracyjnego.
Największe zalety sizalu
Sizal dekoracyjny ma wiele zalet. Naturalne włókna mają jasny, słomkowy, nieco wpadający w żółty kolor. Ich wygląd doskonale pasuje do innych produktów do dekoracji pochodzenia naturalnego - rafii dekoracyjnej, papieru kraftowego, czy wyrobów z juty. W ofercie Neopaku znajdą też Państwo sizal dekoracyjny barwiony na jeden z wielu kolorów. Dzięki temu można jeszcze lepiej dopasować go do planowanego zastosowania. Może nawiązywać do kolorów Państwa firmy.
Sizal dekoracyjny cechuje spora wytrzymałość. Włókna są odporne na rozerwanie, a przy tym nieco sprężyste. Dzięki temu ozdoby z sizalu są trwałe i wyglądają bardzo dobrze przez dłuższy czas. Włókna sizalu nie elektryzują się, co zdarza się w przypadku podobnych włókien, ale syntetycznego pochodzenia.