Krople kleju to ciekawe zastępstwo dla tradycyjnych klejów dostępnych w jednej z kilku popularnych form, takich jak sztyft, tubka, spray, czy też tasiemka. Krople kleju o wiele łatwiej zaaplikować w konkretnym miejscu. Łatwo je zakamuflować, tak, aby nie było widać, żadnego śladu jakiegokolwiek klejenia, ponadto zapewniają o wiele większą czystość wykonania danego klejenia, a sam klej jest bardzo trwały i mocny. Klej w kroplach jest dostępny w wielu formach. Występują w postaci taśm klejących, kropek lub tasiemek. Zastanówmy się, jak ich używać, aby uzyskać maksymalną wygodę i skuteczność.
Aplikacja kropek kleju jest bardzo prosta.
Do kleju dołączona jest folia ochronna, którą należy usunąć przed nałożeniem go na powierzchnię produktu. Zazwyczaj odbywa się to poprzez proste odklejenie warstwy ochronnej wzdłuż zewnętrznej krawędzi samej kropli. Czasami może to trwać na tyle długo, że może drażnić, ale nie martw się - wszystkie kawałki odkleją się razem po przymocowaniu do obiektu (ściany, materiału podłogowego). Dzieje się tak dlatego, że pod warstwą ochronną pozostała jeszcze lepka strona, która przy nieostrożnym obchodzeniu się z nią odrywa się od podłoża. Jeśli na brzegu folii pojawi się jakiś dodatkowy kwadracik lub kropka, należy go odciąć nożyczkami.
Aby kropki kleju dobrze przylegały do klejonego przedmiotu, należy najpierw lekko zwilżyć ich klejącą stronę kawałkiem wilgotnej bawełnianej szmatki. Następnie należy docisnąć klejącą stronę do produktu i starannie wygładzić pęcherzyki powietrza, które mogły się pod nią utworzyć. Kropki kleju są dostępne w różnych rozmiarach - od 20x20 mm do ponad 20x20 cm, więc możesz wybrać taki, który idealnie pasuje do Twoich potrzeb.
Używając kleju w sztyfcie lub tubce, staraj się nie nakładać zbyt dużej ilości produktu na raz - lepiej nałożyć dwie cienkie warstwy niż jedną grubą warstwę kleju. Grube warstwy kleju są trudne do równomiernego nałożenia, mogą się źle i szybko rozprowadzać, czasem nierównomiernie wysychają i są trudne do usunięcia.
W przypadku stosowania cienkiej warstwy kleju do przyklejania elementów o cienkich krawędziach (papier), czasami lepiej jest pozostawić cienką warstwę do wyschnięcia przed właściwym dociśnięciem elementu do powierzchni - unikniemy w ten sposób ewentualnych rozdarć detali z cienkiego papieru. Jeśli chcesz, możesz posypać przyklejony produkt drobnym piaskiem lub ozdobić go brokatem. Przy oklejaniu mebli cienkimi wstążeczkami wzdłuż krzywizn, owijamy je ciasno wokół natłuszczonych paznokci - rolujemy je tak, aby utworzyły pierścień nieco większy niż sam paznokieć.