Koperty papierowe RTG

Brązowe koperty papierowe RTGSpecjalne koperty zostały zaprojektowane z myślą o ochronie zdjęć rentgenowskich oraz klisz fotograficznych. Przede wszystkim są stosowane przez przedsiębiorstwa i instytucje działające w branżach fotograficznej oraz medycznej, mogą mieć natomiast także inne zastosowanie.

Doskonałe parametry ochronne, które pozwalają uniknąć zniszczenia kliszy lub zdjęcia RTG takie koperty zawdzięczają grubemu papierowi, z którego są wykonane. brązowy papier ma wysoką gramaturę, przez co doskonale chroni przed światłem - wnętrze koperty pozostaje zupełnie cienne. Dzięki tej właściwości zawartość pozostaje w pełni bezpieczna, nawet gdy koperta zostanie wystawiona na mocne światło słoneczne.

 

Dlaczego stosowanie ochronnych kopert RTG jest tak istotne?Klisze fotograficzne, w tym także zdjęcia rentgenowskie są wyjątkowo czułe na działanie promieni słonecznych i innego mocnego światła. Często zawierają bardzo cenne informacje, na przykład związane ze zdrowiem pacjenta. Właśnie to jest powodem, dla którego warto zabezpieczyć klisze w najlepszy możliwy sposób i mieć gwarancję, że pozostaną w dobrym stanie.

Najczęstszymi użytkownikami brązowych kopert RTG są więc instytucje i placówki medyczne, takie jak:

 • szpitale;
 • przychodnie;
 • gabinety ortopedyczne;
 • punkty diagnostyczne.


Kolejną dużą grupą odbiorców takich opakowań są osoby związane z branżą fotograficzną, w szczególności klasyczną fotografią analogową. To właśnie ona wciąż wykorzystuje klisze fotograficzne, które po prześwietleniu mogłyby ulec nieodwracalnym zniszczeniom. Podmioty z tej branży, które chętnie kupują brązowe koperty RTG to:

 • studia fotograficzne;
 • fotografowie;
 • punkty wywoływania zdjęć;
 • archiwa;
 • osoby indywidualne interesujące się fotografią.


Korzystając z kopert RTG w celu zabezpieczenia klisz mogą mieć Państwo pewność, że efekty często wielodniowej pracy fotografa nie zostaną zniszczone poprzez prześwietlenie kliszy lub inny rodzaj jej zniszczenia. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoich klisz i mieć pewność, że nic im się nie stanie podczas przechowywania i transportu, nawet przez dłuższy czas.

Brązowe koperty RTGZabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi jest głównym celem stosowania koperty RTG. Umieszczając wewnątrz kliszę fotograficzną, zdjęcie rentgenowskie lub inny przedmiot można mieć pewność, że będą bezpieczne nawet podczas długiego przechowywania lub w transporcie. 

 

Co może się stać ze zdjęciem RTG lub kliszą foto podczas niewłaściwego przechowywania?Klisze fotograficzne, a także zdjęcia rentgenowskie są bardzo wrażliwe na światło. Gdy nie są przed nim chronione, mogą ulec zniszczeniu poprzez tak zwane prześwietlenie kliszy. W ten sposób efekty kilkudniowej pracy fotografa mogą ulec nieodwracalnym uszkodzeniom. To ryzyko jest szczególnie duże także w przypadku zdjęć rentgenowskich. Doskonała ochrona i zachowanie w nienaruszonym stanie mogą mieć bardzo duży wpływ na późniejszy odczyt zdjęcia i analizę obrazu przedstawionego na nim. Nierzadko jest to kluczowe do podjęcia pewnych decyzji medycznych, a także leczenia.

Ze względu na dość specyficzną zawartość, która przeważnie znajduje się wewnątrz takiej koperty, są one głównie wykorzystywane w placówkach medycznych, a także przez studia fotograficzne. Koperty są jednak wykonane z grubego i wytrzymałego papieru, mogą być więc dobrym opakowaniem dla innych cennych przedmiotów, dokumentów, wydruków lub projektów.

 

Z czego wykonana jest koperta RTG?Najważniejszą właściwością koperty ochronnej służącej do przechowywania i transportu zdjęć rentgenowskich oraz klisz fotograficznych jest bardzo niska przepuszczalność światła. Wnętrze takiej koperty musi pozostać zupełnie ciemne, dlatego producenci wykorzystują do ich wytwarzania bardzo gruby, brązowy papier. To on odpowiada za ochronę zawartości koperty RTG przed promieniami słońca lub innym mocnym światłem. Dodatkowy wpływ ma na to przemyślana konstrukcja z szerokim zamknięciem - nie pozwala na dostęp światła nawet, gdy koperta nie jest zaklejona.
Brązowe koperty RTG wykonane są z grubego papieru, dzięki czemu zapewniają ochronę nie tylko przed niszczycielskim dla niektórych przedmiotów wpływem światła, ale także zabezpieczają przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi - powstawaniem zagięć, zarysowaniem, itp. Z tego względu mogą być wykorzystywane także w innych celach - na przykład do przechowywania i transportu ważnych dokumentów, wydruków, czy prac artystycznych.

 

Zastosowanie kopert RTGZe względu na to, że koperty RTG świetnie chronią przed dostępem światła, są powszechnie wykorzystywane w dwóch branżach: medycznej, a także fotograficznej. Zastosowanie brązowych kopert z grubego papieru jako osłona dla zdjęć rentgenowskich sprawia, że szczególnie często ich odbiorcami są:
 • szpitale;
 • przychodnie;
 • gabinety diagnostyczne;
 • inne placówki medyczne.

Wszędzie tam, gdzie wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, koperty do ich przechowywania i transportu okazują się niezwykle przydatne. Wymiary kopert RTG doostosowane są właśnie do potrzeb branży medycznej i najczęściej spotykanych formatów zdjęć rentgenowskich.

Kolejną z branż, która regularnie korzysta z nieprzepuszczających światła kopert z brązowego papieru są osoby i instytucje związane z fotografią. Przechowywanie klisz, a także cennych zdjęć w bardzo bezpiecznych warunkach okazuje się często kluczowe dl- dzięki temu bardzo długo pozostają w nienaruszonym stanie, nawet podczas przechowywania przez wiele lat.

Głównymi użytkownikami kopert RTG w branży foto są:
 • studia fotograficzne;
 • zawodowi fotografowie;
 • punkty, w których można wywołać zdjęcia;
 • muzea, archiwa, urzędy - miejsca, w których pojawiają się klisze fotograficzne;
 • miłośnicy fotografii analogowej wywołujący zdjęcia w domowym studio.

Wraz z upływem lat wiele osób sądziło, że fotografia cyfrowa całkowicie wyeliminuje konieczność stosowania analogowych klisz. Okazało się jednak, że wciąż jest wiele osób, które doceniają zdjęcia wykonane w klasyczny sposób, a cały proces - od zrobienia zdjęcia, po wywołanie kliszy - nie może być zastąpiony przez cyfrowe urządzenia. Z tego względu koperty RTG są wciąż chętnie wykorzystywane w tej branży.

 

Największe zalety kopert z grubego, brązowego papieru


Przechowywanie zdjęć rentgenowskich oraz analogowych klisz fotograficznych jest głównym zadaniem tych artykułów. Koperty RTG są szczególnie cenione ze względu na swoje liczne zalety, do których należą:
 • doskonała ochrona przed światłem - wnętrze pozostaje ciemne;
 • proste w użyciu - nie wymagają składania, klejenia, zawijania, itp;
 • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne - zarysowania, zagięcia;
 • łatwość przechowywania - są płaskie i nie zajmują dużo miejsca;
 • są dostępne w wielu rozmiarach;
 • niski koszt zakupu.

Koperty RTG dostępne w sklepie z opakowaniami Neopak występują w kilku rozmiarach i mogą je Państwo kupić w wygodnych pakietach po 250 sztuk.


Rozmiary kopert RTG:
 • brązowe koperty RTG 190 x 270 milimetrów;

 • koperta RTG 370 x 370 mm;
 • koperty RTG w rozmiarze 370 x 450 mm.

Zamknięcia brązowych kopert z grubego papieru nie posiadają kleju i są w pełni ekologiczne - wykonane z papieru pochodzącego z recyklingu i poddającego się ponownemu przetworzeniu.
  Zapisz się do naszego Newslettera

  Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie