Michał KrajniakMichał Krajniakniedziela, 21 sierpnia 20222 minuty czytanialiczba wyświetleń: 4024
Artykuł oceniony na 2.33 / 5Ilość komentarzy: 0

Taśma gaffer – co to jest i jak używać?

Kiedy myślimy o taśmach klejących często przychodzi nam do głowy widok klasycznej, przeźroczystej taśmy, do której wyprodukowania używano standardowego kleju akrylowego. Jednakże, pośród rodzaju produktów, które możemy zakwalifikować jako taśmy, znajdują się także taśmy naprawcze, zwane malarskimi czy montażowymi. I tutaj znów musimy dokonać kolejnego rozróżnienia. Zagłębiając się bowiem dalej odkryjemy, że pośród taśm montażowych występuje także taśma gaffer, która w wielu sytuacjach jest po prostu niezastąpienia.
Tama-gaffer--co-to-jest-i-jak-uywa

Czym w ogóle jest taśma gaffer?


Taśma gaffer jest produktem, który posiada wiele funkcji. Znakomicie nada się ona do montowania różnego rodzaju sprzętu. Taśma ta łączy w sobie wysoką wytrzymałość, elastyczność, ale jej właściwości fizyczne sprawiają, że jest jednocześnie bardzo łatwa w użytkowaniu oraz jest podatna na dzielenie jej na mniejsze kawałki. Najlepiej wykonane taśmy charakteryzują się tym, że możemy bardzo łatwo porwać je w rękach. Być może z pozoru brzmi to jak wada, ale rwanie – jako specyficzna czynność wykonywana za pomocą dłoni – w żaden sposób nie świadczy na niekorzyść produktu. Wręcz przeciwna. Taśma graffer jest podatna na rwanie – to znaczy, że na wytrzymały i właściwy do użytku produkt kupiliśmy.

Gdzie taśma gaffer znajduje swoje zastosowanie?


Taśma gaffer znajdzie swoje zastosowanie głównie w szeroko pojętej branży artystycznej. Tak się bowiem składa, że taśma ta występuje powszechnie na scenach, estradach ale także w studiach nagraniowo-dźwiękowych. Dlaczego? Jest tak z tego powodu, że taśma gaffer idealnie wręcz nadaje się do montowania różnego rodzaju nagłośnienia, mikrofonów czy oświetlania. Ponadto pozwala nam zebrać w jednym miejscu całe potrzebne okablowanie. Za pomocą tej taśmy zaznacza się też miejsca, w których ma być rozstawiony sprzęt sceniczny. Kiedy spektakl jest związany z rozstawianiem rozbudowanej scenografii. Taką taśmę znajdziemy na wyposażeniu zespołów muzycznych, akustyków, dźwiękowców, filmowców, z powodzeniem możemy szukać jej także w telewizji i teatrze.

Jak skutecznie używać taśmy gaffer?


Użytkowanie taśmy gaffer jest proste, trzeba tylko wiedzieć, jak robić to krok po kroku. Jak już zdążyliśmy sobie wspomnieć taśma ta jest wybitnie podatna na rwanie. W związku z tym nikt nie będzie miał większych problemów, aby pozyskać odpowiedni fragment taśmy. Jednakże doradzamy ostrożność, jeżeli chodzi o rwanie. Może się bowiem okazać, że zrobimy to w sposób niewłaściwy i uszkodzimy taśmę. Umiejętne rwanie wymaga opanowania pewnych technik. Dla początkujących polecamy użycie zwykłych nożyczek na początek.

Kiedy już mamy odpowiednio długi fragment to nie pozostaje nam nic innego jak okleić im odpowiednie elementy, które chcemy ze sobą połączyć. Pamiętajmy, żeby czynić to w sposób bardzo dokładny i użyć odpowiedniej siły, aby mieć 100% pewności, że w odpowiedni sposób wykonamy naszą pracę. Kiedy już łączone elementy nie będą potrzebne na scenie czy w studiu to możemy spokojnie odkleić taśmę. Produkt ten pozwala nam zarówno na swobodny montaż jak i bezproblemowy demontaż.
Taśma gaffer – co to jest i jak używać?
Wyślij emailem

    Dodaj swój komentarz

    Zapisz się do naszego Newslettera

    Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie